A turistaság testet-lelket nemesítő sportja nem áll meg ott, ahol a kellemesnek vége; a turistaság tovább megy és összeköti a kellemest a hasznossal.
A turista minden iránt érdeklődik, ami kedves sportjával és a természettel valami vonatkozásban van. Nem ritka a turista, aki gyűjtőszelencével egészíti ki a fölszerelését és nem ritka esemény, ha egy-egy fölfedezéssel kapcsolatban éppen a fölfedező turista-mivoltáról számolnak be a lapok.
Talán lesznek még, akik emlékeznek a csákvári barlang fölfedezésére; ezt a barlangot a székesfehérvári turisták lelkes csoportja fedezte és tárta föl. Se szeri, se száma azoknak a barlangoknak, melyek még ma is az ismeretlenség homályában pihennének, ha nem lenne turistamozgalom.
A Természettudományi és a Barlangkutató Társulat tagjainak tekintélyes része turista! Nem véletlenül! És ha kiemelünk néhány szembetűnő nevet a turistaegyesületek névsoraiból: komoly, elismert tudósok nevei kerülnek szemünk elé. Dr. Réthly Antal, dr. Kadics Ottokár, dr. Cholnoky Jenő, dr. Moess Gusztáv, dr. Györffy István: országosan ismert komoly nevek - és jó turisták. Csak úgy találomra! És hányan vannak még, akiket mind nem lehet rövid pár sorban felsorolni.
A turistaság kétségtelenül a leghasznosabb sport, nemcsak az egyén, de a köz szempontjából is! A turistaság a tudomány érdekeit közvetlenül és közvetve szolgálja.
Közvetlenül szolgálja, amikor a turistatársadalom szorgalmas hangyái felkutatnak, felfedeznek valamit és ezt közkinccsé teszik. Itt talán elsősorban a barlangkutatókra gondolunk, akik végtelen hasznos munkát végeznek. Közvetlenül szolgálja a turistaság a tudományt akkor is, amikor a turista gyűjt és gyűjtésének hasznát látja a köz is! Amikor behoz valami olyat, amiről ezen a vidéken nem tudott még a tudomány sem; de ha nem is hoz ilyesfélét, akkor is elsőrendűen támogatja adataival a tudós munkáját.
Ezért hasznos az, ha a turista gyűjt. Ismerkedj meg a növényvilág és az állatvilág titkaival! Ha más hasznunk nem lesz belőle: tudni fogod, hogy melyik a hasznos és melyik a kártékony rovar, és tudni fogod, hogy melyiket taposd el gondolkodás és lelkiismeretfurdalás nélkül. Ha ma megölsz egy kártékony férget, azzal egy egész generációtól mentetted meg a jövőt!
De gyűjts mást is! Gyűjts kőzetet; az eredeti lelőhelyen letört darabot jelöld meg egy kis cédulával és tedd el; ha gyűjteményedben képviselve lesz minden terület, akkor őszinte örömet fogsz találni gyűjteményedben.
Közvetve szolgáljuk a tudományt akkor, ha segítjük annak munkásait. A turistacsoporthoz csatlakozó tudós nagy segítséget talál útitársaiban. Nincs gondja szállásra, útitervre, útbeosztásra: ezekben ő járatlanabb, mint társai, tehát előnye, ha igénybeveszi azok tapasztalatait és gyakorlatát.
A közvetett szolgálat legnagyobbja azonban kétségtelenül a tudomány népszerűsítése.
A turistáskodás már nem egy laikusból nevelt, ha nem is tudóst, de érdeklődő embert! És ez is sokat jelent! A kézművesfoglalkozású ember elveszett a tudományok szempontjából, de mint turista érdeklődik a növénytan, az állatvilág és a geológia iránt és mint ilyen - eltekintve attól, hogy szép szerepe lehet a tudományok népszerűsítésében - jó publikuma lehet a tudományos könyveknek és folyóiratoknak. Ha csak egyszer vesz életében tudományos könyvet, akkor is magasabb cél szolgálatának, áldozott! És hány olyan turistát ismerek, akinek könyvtárában meg lehet találni a természettudományok minden ágának kiváló szakkönyveit!
Ez a turistaság. Testet, lelket nemesít - és amellett aktívan szolgálja a köz magasabb és aránylag elvont érdekeit is.