Amikor megjelenik az új kalendárium, sietve lapozza át és keresi a kétnapos ünnepeket; nem a húsvétot, pünkösdöt és a karácsonyt, mert hiszen ezek mindien évben kétnaposak! Keresi azokat az egynapos ünnepeket, melyek az idén szombatra, vagy hétfőre esnek s így nagy ünnepet kreálnak a természet kedvelői számára.
Mert szép a budai hegyek és a Pilis: de mindig ezeket járni! - hanem is unja meg a turista, de felébred benne a vágy távoli, messzi hegyeket szeretne felkeresni, sohasem látott kilátásban akar gyönyörködni és új utakat akar bejárni! Ilyen telhetetlen!
És ezeknek a messzi hegyeknek a bejárásához bizony kettős ünnep kell!
A Bükk, a Mátra, a Mecsek, a Bakony, a dunántúli hegyvidék felkeresésére, de még a Börzsöny alapos bejárására sem lehet gondolni egy-, vagy másfélnapos túra keretében. Ezek a csonka-magyarországi szép hegyvidékek a budapesti turistától legalább két, sőt két és fél napot kérnek. Legalább! Mert alapos bejárásukra még több kell!
Ezért nagy ünnep a turistának a húsvét és a pünkösd: a kétnapos túralehetőség! Ilyenkor a minden vasárnapi kis túrák helyett messzi szép vidékeket kereshet fel és az egy nap helyett két napra mondhat búcsút a városnak! Nem nagy öröm ez?
Ha nagy túrára készülsz, kettős alapossággal készülj! Nem akarlak ismételten figyelmeztetni arra, hogy felszerelésedet vizsgáld át! Nem akarlak emlékeztetni semmi apróságra, csak éppen a nagy dolgokra hívom fel figyelmedet!
Először is: tudod, hogy nagyobb hegyvidékeink a szépségeken kívül legjobban a tilosat jelző táblákban bővelkednek!
Mielőtt tehát nagy túrára mennél, készítsd azt elő; ha tilos területre készülsz, kérj engedélyt, ha nem kapsz, válassz más útvonalat. Az útvonalat oszd be; jelöld ki az éjszakai szállások helyét és jelentsd be előre jöveteledet; ha faluban akarsz meghálni, írj előre és foglalj szállást! Szomorú dolog este sétálgatni le és fel a faluban azzal a, sajnos, már biztos érzéssel, hogy ma sem tudom, hogy hol fogok éjszakázni.
Az útvonalat gondosan kövesd, helyesebben: járd be a térképen előre; jegyezd meg magadnak a vizszegény területet és az utolsó forrásnál töltsd meg a kulacsot. Számítsd ki az útvonal hosszát órákban és aszerint pihenj; a menetrendet gondosan nézd át és gondoskodj az útitársakról is, nehogy, öten maradván, kétszeres vasúti költséged legyen; lásd el magadat az illető terület térképével, nehogy zavarba jöjj, ha elkevertél: egyszóval gondolj mindenre előre, hogy kellemes emléked maradjon a túra!
A többnapos kirándulásokkal kapcsolatban nem sok elmondanivaló van azok részére, akik ár egynapos túrák beállításában otthon vannak. És ami van, az is inkább elvi megjegyzés, mint gyakorlati oktatás.
Először is: ne keress mindenütt kényelmes menedékházat, mert ha azokhoz kötöd túrád vonalát, akkor nem jutsz messzire!
A Mátrában aránylag jó a helyzet: van három menedékház, de azok közül kettőre ajánlatos előre szállást foglalni. A Bükk már sokkal szegényebb; az egri részen van a kis várkúti menedékház, ami azonban nagy forgalmat képtelen lebonyolítani, de nem is oldja meg a bükki kérdést, mert nem centrális fekvésű. A Bakonyban semmi sincs; a Börzsönyben az idén még szintén elég vigasztalan a helyzet! Tehát: keress szállást a falukban, vagy gondolj arra a nem is olyan borzasztó eshetőségre, hogy szabadban alszol!
Ne ess kétségbe! A legszebb élmények egyike egy szabadban eltöltött éjszaka! Én már aludtam szabadtűz mellett, erdőben, barlangban nyitott házban - Szentlélekben – sátorban, elhagyott téglaégetőben, csőszkunyhóban és aludtam egyszer egy Pünkösdi ünnepen a Pilis tetején, a szabad ég alatt, jó térdig érő nedves fűben is! Nem tudok visszaemlékezni a kellemetlenségekre, de sohasem fogom elfelejteni például azt a vihart, amit abból a barlangból néztem végig és azt a kilátást, amit csillagos, holdas éjszakán ad a Pilis!!!
Ez természetesen nem akar csábítás lenni: ha találsz szállást, akkor ne menj lucskos fűbe aludni! - csak éppen azt ajánlom figyelmedbe, hogy ne kösd magad az abszolút kényelemhez, ha szép túrát akarsz tenni!!
Kétnapos ünnepre pedig mit kívánhatnék egyebet neked, a turistának: