Mindhárom szorosan összefügg a turistasággal, mindhárom szabadtéri sport és mindháromnak a szabad természet a világa.
A turista nem mindig elégszik meg az egyszerű kirándulással.
Érdekli minden, amit útközben lát, érdekli mindaz, ami a szabad természet elemei közé tartozik! A barlang sötét szája mögött érdekes titkokat sejt, a szikla tetején szép kilátást képzel el és a folyó partján elfogja őt is a vágy a hegyek világa után szétnézni egy kicsit, a szigetek közt és a nádasban.
Csak természetes, hogy a turistaság nem állt meg a gyaloglásnál, amikor a természet számtalan kincsét más eszközökkel tudja felkeresni!
Amikor c s a k más eszközökkel tudja felkeresni!
A sziklamászás a turistaság első formája és az eredeti értelemben vett turistaság alapja Nálunk, a mi speciális turistaviszonyaink mellett rokonsport lett belőle. Nálunk az általában vett turistaság alapeleme a gyaloglás és a sziklamászásra alig van szüksége Csonka-Magyarországon turistának, hiszen minden pontot és minden hegytetőt felkereshet kötél és mászócipő nélkül is.
A sziklamászás nálunk rokonsport, esetleg külön túracél, de lehet egy harmadik is: előkészület a nyári külföldi kirándulásra. Odakünn kell, odakünn a turistaság őshazájában nélkülözhetetlen és sokszor életébe kerül annak, aki elmulasztotta idehaza gyakorolni.
Egészséges, a szervezet összes részeit külön-külön foglalkoztató sport a sziklamászás. Területe: a pilisi sziklamászó-iskolák. Sok van; nagy részük fel van tárva nagyobb részük még feltáratlan. A csabai torony, a szentiványi ördög torony, a solymári fal stb., stb. mind elsőrendű terepei a sziklamászásnak. Kedvére gyakorolhatja itt kedves sportját a sziklamászó és ha külföldre készül, gyakorolja is, hogy szomorú hír helyett egészségesen, saját személyében térhessen vissza.
A barlangkutatás voltaképpen sziklamászás a föld alatt. A barlang nem egyéb, mint egy üreges sziklaalakulat és aki járni akar benne, annak sziklákat kell másznia.
És még hozzá milyen viszontagságok között! A sziklafalak kivétel nélkül nedvesek, fogás nincs, mert minden fogás kifelé keskenyedik, tehát a bizonytalanság érzését adja a sziklamászónak. És mégis sokan mennek a barlangba! Miért?
Mert vonz! Vonz titokzatosságával, vonz megközelíthetetlenségével, vonz újszerűségével. A gyanútlan turista, akit először vittek le kaján társai, például a solymári ördöglyukba, szent elhatározással bújik ki a kijáraton, de nem is sok idő multán már visszakívánkozik abba a titokzatosan érdekes birodalomba.
A kutatásnak rendkívül bő a területe. A solymári ördög lyuk az aránylag feltártak közé tartozik és arról mondta egyik fiatal barlangkutatónk, aki hónapok vasárnapjait töltötte a barlangban, hogy bizony ő még nem is ismeri eléggé! És hol van a Pilis többi - közel negyven - barlangja! Sok olyan, melyben még alig járt ember!
A szabadevezés a nyár turistasága.
Amikor perzsel a nap és szinte lehetetlen lenne fedetlen terepen nagyobb túrát tenni, akkor hemzseg a Duna a rengeteg csónaktól. A turisták nagy része kint nyaral a Dunán. Sátort visz magával és ott üti fel tanyáját, ahol éppen megtetszik a part!
De azért ne higgyük, hogy az a rengeteg csónakos mind turista!
A turistafogalomnak a természet szeretetén kívül legfontosabb eleme a területek céltudatos felkeresése. Az igazi turista nem fog heteken és hónapokon keresztül mindig ugyanazon fa alatt kikötni! Az. igazi turista keres egy szép és érdekes útvonalat és mint bakkancsos társa, ő ülve megy, ő is jár, csakhogy a lábai helyett a karizmai feszülnek! Nem különbség! - annál kevésbé, mert a természetet éppen úgy csodálja és éppen úgy szereti, mint a hegyeket járó társa.
És most, hogy feleljek a kérdésedre is, hogy melyiket válaszd a rokonsportok közül: Télen síelj, nyáron járd a Dunát, tavasszal és ősszel barangolj a hegyek közt és ha kedved van, járhatod a barlangokat is és mászhatod a sziklákat is. Ahogy éppen kedved tartja.